21 września 2023 13:50

Światowy Dzień Bez Samochodu 2023 i Europejski Tydzień Mobilności 2023

article image

Światowy Dzień Bez Samochodu 2023 i Europejski Tydzień Mobilności 2023

Międzynarodowy Dzień bez Samochodu co roku obchodzony jest
22 września. 
Jest on zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Mobilności, nazywanego także Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu. 
Z tej okazji w wielu miejscach organizowane są darmowe przejazdy komunikacją miejską. 

W których miastach zostanie zniesiona opłata za przejazdy autobusami i tramwajami?

Jak co roku w Warszawie z okazji Dnia bez Samochodu podróżowanie komunikacją miejską będzie darmowe. Co więcej, za przejazd nie zapłacimy także w pociągach SKM, a bramki w metrze pozostaną otwarte. Również bez opłat będzie można jeździć pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

W Poznaniu, aby podróżować bezpłatnie, trzeba będzie mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu. Jeden dokument upoważnia do bezpłatnego podróżowania po mieście jednej osoby.

 Z kolei w Łodzi, aby skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej wystarczy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny swojego pojazdu. Z właścicielem samochodu komunikacją miejską bez opłat może podróżować tyle osób, na ile zarejestrowany jest pojazd.

W komunikacji miejskiej w Gdańsku do bezpłatnych przejazdów wszystkimi liniami uprawnieni będą posiadacze aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca. W trakcie przejazdu należy mieć ze sobą także dokument tożsamości ze zdjęciem.
W Gdyni i Wejherowie do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską uprawnieni będą właściciele samochodów osobowych, na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego. Ten sam wymóg obowiązywał będzie także w pociągach PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście oraz Polregio (w granicach województwa pomorskiego). Takie same zasady będą obowiązywać w komunikacji miejskiej w Częstochowie.


Lista miast, objętych darmowymi przejazdami w aplikacji SkyCash:

Warszawa
Kraków
Gorzów Wielkopolski
Szczecin
Bielsko-Biała
Inowrocław
Białystok
Kielce