13 lutego 2024 10:42

Opłaty za Autostrady w Polsce 2024. Czego mogą spodziewać się kierowcy?

article image

 

W 2024 roku kierowcy w Polsce mogą liczyć nadal na darmowe przejazdy autostradami, choć pewne opłaty pozostaną niezmienne. Oto aktualna sytuacja na najważniejszych trasach.

Darmowa Autostrada A2 – (Stryków – Konin) System e-Toll.

Na 100-kilometrowym odcinku A2 Stryków – Konin kierowcy nadal mogą cieszyć się darmowym przejazdem, ale jedynie dla pojazdów o masie do 3,5 tony. System e-Toll będzie nadal obowiązywał, jednak ulgę otrzymają pojazdy lekkie bez konieczności dodatkowych formalności.

Darmowa Autostrada A4 - Bez Opłat dla  Samochodów Osobowych.

Na 162-kilometrowym odcinku A4 Wrocław – Sośnica zarządzanym przez GDDKiA nie będzie opłat dla samochodów osobowych i zestawów pojazdów o masie do 3,5 tony. Ulga ta nie wymaga żadnych dodatkowych działań ze strony kierowców. E-Toll wyłapie wjazd pojazdu na odcinek, ale nie pobierze z tego tytułu opłaty czy nie wystawi kary dla kierowcy.

Darmowa Autostrada A1 – Kontynuacja Przywilejów.

Rząd potwierdził, że odcinek A1 Rusocin – Toruń pozostanie darmowy dla pojazdów dwuosiowych do 3,5 tony oraz dla motocykli. Mimo utrzymania bezpłatności, kierowcy nadal muszą uzyskać bilet lub zautoryzować wjazd za pomocą systemu wizyjnego, generując tzw. bilet zerowy, za który Operator – AmberGO, nie pobierze opłaty.

Płatna Autostrada A2 Konin – Świecko.

Autostrada A2 Konin – Świecko, zarządzana przez Autostradę Wielkopolską, niestety nie stanie się darmowa w 2024 roku. Mimo że ulga pozostaje w sferze marzeń, kierowcy muszą liczyć się z opłatami, co może być szczególnie dotkliwe, biorąc pod uwagę cenę za przejazd na tym odcinku.

Brak Ulgi na Autostradzie A4 Katowice – Kraków.

Odcinek A4 Katowice – Kraków zarządzany przez Stalexport nie doczeka się zdjęcia opłaty w 2024 roku. Brak decyzji rządu o zniesieniu poboru opłat oznacza, że kierowcy nadal będą zobowiązani do ich uiszczenia.

Jak sprawnie przejechać przez autostrady i nie stać na bramkach?

Autostrady w SkyCash to usługa zapewniająca obsługę płatności mobilnych za przejazdy płatnymi, prywatnymi odcinkami autostrad. Dzięki naszym rozwiązaniom płatniczym, użytkownicy mogą w wygodny sposób korzystać z systemu opartego  videotolling, polegającym na automatycznym rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych - bez konieczności stania na bramkach i pobrania biletu kartonikowego. Wystarczy aktywować usługę Autostrady w aplikacji SkyCash, aby zapomnieć o kolejkach na autostradzie i szukaniu portfela. System videotolling, szczytuje numery rejestracyjne i jeśli odcinek, po którym przemieszcza się kierowca nie podlega opłacie – wystawia tak zwany bilet zerowy.